Rospuda – kajaki i spływy kajakowe |
rospuda@rospuda.pl +48 604 18 00 83

Rospuda – spływy kajakowe

Wypożyczalnia kajaków nad Rospudą

Rospuda przepływa przez dziewięć jezior i pokonuje dwie różniące się od siebie krainy: Pojezierze Suwalskie z bogatą rzeźbą polodowcową oraz płaską sandrową równinę Puszczy Augustowskiej. Jest to szlak o różnorodnym charakterze rzeki i jej otoczenia. Od prawie górskiej rzeki o wysokich, często zalesionych brzegach, przełomach z kamienistym dnem do wolno płynącej i silnie meandrującej rzeki nizinnej o brzegach zabagnionych i porośniętych szuwarem. Przeszkody w postaci kamienistych płycizn z szybkim prądem, powalone drzewa grodzące koryto rzeki, wystające z wody głazy i pale oraz dwie przenoski stanowią niebywałą atrakcję dla żądnych przygód kajakarzy.

Informacje o rzece Rospuda

Długość rzeki: 102 km
Długość szlaku: 67 km
Czas spływu: ok. 4-5 dni
Trudność: trasa średniozaawansowana, ale bez problemu radzą sobie osoby bez doświadczenia kajakowego, przeszkody łatwe do ominięcia, dwie stałe przenoski (przy starych młynach w Bakałarzewie i Małych Raczkach)
Warunki biwakowania: dość słabo rozwinięta baza turystyczna, niewielka liczba pól namiotowych z pełnym węzłem sanitarnym

Atrakcje w okolicy Rospudy

bunkry

Bunkry w Bakałarzewie

Niemieckie schrony bojowe i bierne w okolicy Bakałarzewa. Stanowiły cześć zespołu umocnień biegnących wzdłuż dawnej granicy z Prusami.
Ustanowienie jednego z punktów w Bakałarzewie spowodowane było tym, iż biegła tędy najkrótsza droga z Suwałk do Olecka.
Obecnie większość bunkrów jest na terenach prywatnych uniemożliwiających ich zwiedzanie. Wyjątek stanowi Skansen Fortyfikacji Prus Wschodnich w Bakałarzewie.

 

szlakr_3

Zespół pałacowo-parkowy w Dowspudzie

Z dawnego pałacu do dnia dzisiejszego zachował się arkadowy portyk, wieża narożna (zwana Bocianią), ryzalit zachodni, mury zachodnie oraz dwukondygnacyjne piwnice. Majątek w Dowspudzie należał od 1639 roku do Paców. Ostatnim dziedzicem był hrabia Ludwik Michał Pac. Budowę pałacu rozpoczęto w 1820 r. Jego pierwszym budowniczym był Piotr Bosio. Od 1823 r. dzieło kontynuował Henryk Marconi. Pałac był budowlą dwukondygnacyjną, wzorowaną na angielskim neogotyku. Pałac znany był z powiedzenia:
” Wart Pac pałaca, a pałac Paca”.

Oprócz pozostałości po neogotyckiej rezydencji zachował się również podworski park rozciągający się na obszarze ok. 10 ha oraz zabytkowa aleja lipowa, gdzie wytyczono ścieżkę poznawczą.

szlakr_4

Uroczysko Święte Miejsce

Starodawne miejsce kultu religijnego. Prawdopodobnie w tym miejscu znajdował się kiedyś cmentarz cerkwi św. Jana Chrzciciela postawiony przez Bohdana Wołłowicza ok. 1514 roku obecnie znajduje się drewniana kaplica z 1990 roku i kilka krzyży.
W dniu 24 czerwca w dzień św. Jana odbywają się główne uroczystości. Na jednym z drewnianych krzyży znajduje się tabliczka z tekstem księdza Antoniego Kochanskiego informująca, iż krzyż ten został wystawiony przez Jaćwingów po przyjęciu przez nich chrztu w 1283 roku.
Legenda głosi, że ów krzyż było palony i niszczony przez pogan, jednak cudownie ocalał i został ponownie postawiony przez nawróconych wrogów. Krzyż wrzucony do wody zamiast spłynąć z prądem rzeki wrócił pod prąd na swoje miejsce.
Opodal znajduje się rzeczka Jałówka uchodząca za cudowną i posiadająca niezywkłą moc.

 

Na spływach zorganizowanych Rospudą czeka was wiele niezapomnianych atrakcji: narty wodne w Augustowie, windsurfing, turniej siatkówki a dla podniebienia: codzienne pyszne regionalne obiadokolacje a na trasie w Raczkach słodkie naleśniki z rodzynkami.

Dodatkowe ciekawostki występujące na trasie to:

  • zwiedzanie z przewodnikiem bunkrów z II Wojny Światowej pod Bakałarzewem, gdzie znajduje się Muzeum Frontu Wschodniego
  • dwie przenoski kajaków przy starych młynach w Bakałarzewie i Małych Raczkach (obecnie elektrowni wodnej)
  • odwiedzenie ruin zabytkowego pałacu Paca o stylu neogotyckim w Dowspudzie
  • biwakowanie na miejscu zwanym „Uroczysko Święte Miejsce” (tajemnicze starodawne miejsce kultu religijnego o ciekawej legendzie)
  • drewniane mosty na rzece (uwaga na głowy)