Spływy kajakowe Blizna – opis rzeki |
rospuda@rospuda.pl +48 604 18 00 83

Blizna

Blizna to niewielka kręta, ale bardzo urokliwa rzeka. Wypływa z jez. Blizno i wpada do rzeki Rospuda powyżej Augustowa. Przez ponad połowę swojego biegu płynie przez lasy Puszczy Augustowskiej (chronionej w ramach sieci Natura 2000), a drugą połowę przez wieś Strękowiznę i bardziej lub mniej podmokłe łąki. Puszczański i odludny odcinek biegnący przez podmokłe, wiekowe świerkowo – sosnowe lasy z domieszką drzew liściastych stanowi ostoję bobrów i ich licznych żeremi.
Ze szlakiem Blizny związane są wojenne losy ludności, co upamiętniają krzyże, pomniki i mogiły rozsiane po okolicznych lasach. W okresie Powstania Styczniowego leśne tereny stanowiły schronienie dla walczących powstańców a podczas II Wojny Światowej dla partyzantów AK i WiN.

Rzeka Blizna jest znacznie trudniejsza od innych szlaków Suwalszczyzny szczególnie górny odcinek leśny, na którym są powalone drzewa, płycizny a przy niskim stanie wód konieczne jest także przemierzanie trasy pieszo z ciągnięciem kajaka. Na trasie spływu znajdują się drewniane kładki oraz dwa malowniczo położone jazy. Wysiłek włożony w pokonywanie kolejnych trudności na rzece z pewnością zrekompensuje przepiękne i niespotykane na innych rzekach dzikie otoczenie.

Wyjątkową atrakcję od 2012 roku stanowi kilunastometrowa tama zbudowana przez bobry spiętrzająca poziom wody
o ok. 1 metr wysokości. Misterna konstrukcja fascynuje każdego podróżnika.

Informacje o rzece Rospuda

Długość szlaku: ok. 23 km
Czas spływu: ok. 1,5 – 2 dni
Trudność: trasa zaawansowana, dla doświadczenych kajakarzy, liczne naturlane przeszkody, stałe przenoski (kładki, jazy i tamy)
Warunki biwakowania: dość słabo rozwinięta baza turystyczna

blizna8 blizna10

blizna11 blizna9

Dodatkowe ciekawostki występujące na trasie to:

  • Tama bobrowa na rzece (różnica wysokości poziomów wody ok. 1 metra) i kolejne w budowie …
  • Uroczysko Powstańcze. Miejsce uświęcone krwią bohaterów powstania 1863 r. W 70 rocznicę powstania styczniowego, mieszkańcy pobliskich wsi Szczerby i Nowinka ufundowali i postawili w tym miejscu pamiątkowy obelisk „Bohaterom za wolność ojczyzny„, który podczas II Wojny Światowej hitlerowcy zniszczyli. Dzięki staraniom oddziału PTTK w Augustowie oraz nadleśnictwa Szczebra odnaleziono i ponownie ustawiono. Obok odnalezionego postawiono nowy obelisk. Pomiędzy nimi napis „GLORIA VICTIS„. Przy pomniku na niskim kamieniu umieszczono napis „Miejsce kuźni, w której kuto broń powstańczą – kosy„. W czasie powstania działała w tym miejscu kuźnia polowa wojsk powstańczych Konstantego Ramotowskiego „Wawra”.
  • Na przeciwnym brzegu (na wysokości Uroczyska Powstańczego) latem w 1972 roku zbudowano osadę leśną do filmu „Czarne chmury”. Na potrzeby filmu zbudowano również we wsi Szczebra przy jednej z zagród makietę młyna wodnego.
  • Wieś Szczebra powstała na miejscu najstarszej rudy w Puszczy Perstuńskiej. Ruda Szczebra wzmiankowana w 1639 r. istniała prawdopodobnie już w XVI w. W roku 1783 została podniesiona do rangi miasta i miała stanowić konkurencję dla Augustowa.
  • W sąsiadujący wieś Szczebre lesie znajduje się tablica upamiętniająca masowe groby i miejsce straceń ok. 8000 osób pomordowanych przez Niemców w latach 1941 – 1944.
  • Na ok. 16 km rzeki ujście strumienia Dłużanka, który odprowadza wodę do jeziora Kalejty (jez. Długie Augustowskie). Jezioro stanowi częściowy rezerwat krajobrazowy (pow. 740,67 ha) utworzony w roku 1980.