ROSPUDA
rospuda@rospuda.pl +48 604 18 00 83

Opis rzeki

Rospuda przepływa przez dziewięć jezior i pokonuje dwie różniące się od siebie krainy: Pojezierze Suwalskie z bogatą rzeźbą polodowcową oraz płaską sandrową równinę Puszczy Augustowskiej. Jest to szlak o różnorodnym charakterze rzeki i jej otoczenia. Od prawie górskiej rzeki o wysokich, często zalesionych brzegach, przełomach z kamienistym dnem do wolno płynącej i silnie meandrującej rzeki nizinnej o brzegach zabagnionych i porośniętych szuwarem. Przeszkody w postaci kamienistych płycizn z szybkim prądem, powalone drzewa grodzące koryto rzeki, wystające z wody głazy i pale oraz dwie przenoski stanowią niebywałą atrakcję dla żądnych przygód kajakarzy.
29 Kwi 2017 - 01 maja 2017

Informacje o rzece Rospuda

  • Długość rzeki: 102 km
  • Długość szlaku: 67 km
  • Czas spływu: ok. 4-5 dni
  • Trudność: trasa średniozaawansowana, ale bez problemu radzą sobie osoby bez doświadczenia kajakowego, przeszkody łatwe do ominięcia, dwie stałe przenoski (przy starych młynach w Bakałarzewie i Małych Raczkach)
  • Warunki biwakowania: dość słabo rozwinięta baza turystyczna, niewielka liczba pól namiotowych z pełnym węzłem sanitarnym
  • Atrakcje w okolicy Rospudy

    Bunkry w Bakałarzewie

    Niemieckie schrony bojowe i bierne w okolicy Bakałarzewa. Stanowiły cześć zespołu umocnień biegnących wzdłuż dawnej granicy z Prusami. Ustanowienie jednego z punktów w Bakałarzewie spowodowane było tym, iż biegła tędy najkrótsza droga z Suwałk do Olecka. Obecnie większość bunkrów jest na terenach prywatnych uniemożliwiających ich zwiedzanie. Wyjątek stanowi Skansen Fortyfikacji Prus Wschodnich w Bakałarzewie.

    Zespół pałacowo-parkowy w Dowspudzie

    Z dawnego pałacu do dnia dzisiejszego zachował się arkadowy portyk, wieża narożna (zwana Bocianią), ryzalit zachodni, mury zachodnie oraz dwukondygnacyjne piwnice. Majątek w Dowspudzie należał od 1639 roku do Paców. Ostatnim dziedzicem był hrabia Ludwik Michał Pac. Budowę pałacu rozpoczęto w 1820 r. Jego pierwszym budowniczym był Piotr Bosio. Od 1823 r. dzieło kontynuował Henryk Marconi. Pałac był budowlą dwukondygnacyjną, wzorowaną na angielskim neogotyku. Pałac znany był z powiedzenia: " Wart Pac pałaca, a pałac Paca". Oprócz pozostałości po neogotyckiej rezydencji zachował się również podworski park rozciągający się na obszarze ok. 10 ha oraz zabytkowa aleja lipowa, gdzie wytyczono ścieżkę poznawczą.

    Uroczysko Święte Miejsce

    Starodawne miejsce kultu religijnego. Prawdopodobnie w tym miejscu znajdował się kiedyś cmentarz cerkwi św. Jana Chrzciciela postawiony przez Bohdana Wołłowicza ok. 1514 roku obecnie znajduje się drewniana kaplica z 1990 roku i kilka krzyży. W dniu 24 czerwca w dzień św. Jana odbywają się główne uroczystości. Na jednym z drewnianych krzyży znajduje się tabliczka z tekstem księdza Antoniego Kochanskiego informująca, iż krzyż ten został wystawiony przez Jaćwingów po przyjęciu przez nich chrztu w 1283 roku. Legenda głosi, że ów krzyż było palony i niszczony przez pogan, jednak cudownie ocalał i został ponownie postawiony przez nawróconych wrogów. Krzyż wrzucony do wody zamiast spłynąć z prądem rzeki wrócił pod prąd na swoje miejsce. Opodal znajduje się rzeczka Jałówka uchodząca za cudowną i posiadająca niezywkłą moc.

    Dodatkowe ciekawostki występujące na trasie to:

  • zwiedzanie z przewodnikiem bunkrów z II Wojny Światowej pod Bakałarzewem, gdzie znajduje się Muzeum Frontu Wschodniego
  • dwie przenoski kajaków przy starych młynach w Bakałarzewie i Małych Raczkach (obecnie elektrowni wodnej)
  • odwiedzenie ruin zabytkowego pałacu Paca o stylu neogotyckim w Dowspudzie
  • biwakowanie na miejscu zwanym "Uroczysko Święte Miejsce" (tajemnicze starodawne miejsce kultu religijnego o ciekawej legendzie)
  • drewniane mosty na rzece (uwaga na głowy)